Gaudí több oldalról

Ha Barcelona blog, akkor, természetesen, nem kerülhető el, hogy Gaudíról is írjak.



Gaudí szobra a Gaudí Experience 4D halljában

Antoni Plàcid Gaudí i Cornet (1858-1926) bár nem itt született, rengeteg munkája kötődik a városhoz. Örülök, hogy rövid barcelonai utamon már többet is láttam közülük.

Fő műve a Sagrada Familia, a Szent Család-templom Barcelona jelképe. 1882-ben kezdték el építeni, és Gaudi négy évtizeden át dolgozott a fő művén, állandóan változtatott rajta. A templom a mai napig befejezetlen, még mindig tart az építkezés. Amikor Gaudí meghalt, a templomnak mindössze a tíz százaléka volt készen. Persze elképesztően nagy is. 170 méter magas. 

Talán 2026-ra kész lesz szerkezetileg a templom. Azután még további évek kellenek a burkolásra. Ki tudja? Az összes terv nem is készült el. Gaudí szellemében tervezik a mai építészek. Tudni vélik, hogy Gaudí hogyan gondolhatta. Nincs könnyű dolguk. 

A Wikipédia szerint:  A mai építészek a spanyol polgárháború egyházellenes anarchista katalán partizánjai által összetört és a legkorszerűbb eljárásokkal rekonstruált, eredeti makettek és a felgyújtott laboratóriumában megmaradt tervfoszlányok alapján folytatják a zseniális művet, amit a művész halálának centenáriumára akarnak befejezni.

Egy sétautat is terveznek a templomhoz, de ahhoz még épületeket is le kell majd bontani.

Ma, az építkezés ellenére, a Sagrada Família egy működő templom. 2010-ben a pápa bazilikává szentelte. Évente hárommillió látogató nézi meg belülről. Elképesztő! Az építkezés adományokból és a belépődíjakból folytatható.

Gaudí további művei: Casa Milá, ahol Gaudí olyan előrelátó volt, hogy mélygarázst is épített, pedig még csak egy autó volt az utcában. De a lovaknak is kialakított helyet. 

A falak ferdék, és amikor egy bérlő megkérdezte, hogy hova is állítsa a zongoráját – állítólag - a művész azt felelte: vegyen egy fuvolát.





A Casa Batllonál egy meglévő házat kellett átalakítania egy textilgyáros számára:



A Casa Güell:


Gaudí legkorábbi műve, a Casa Vincens a Grácia negyedben a UNESCO vilárörökség része:



Gaudí nem csak építész volt, hanem a belsőépítészeti terveket is elkészítette. Ma fényképeztem ezeket a Design Múzeumban: a székeket, csempéket, akasztót, ajtókat, kilincseket. Mind Gaudí tervezése.








A kerttervezésben is csodálatosat alkotott! Egy megrendelő, Eusebi Güell részére, akivel igen jól megértették egymást, és mindig egyeztették a terveket, nem csak városi házat, hanem kertet is tervezett. Mai szóval lakópark lett volna ott, de csak három ház készült el és a csodás kert. Az egyik épületben élt Gaudí tíz évig. Ne hagyjátok ki a Park Güellt, ha Barcelonában jártok!





Nem Gaudí műve, de ide kívánkozik a Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, egy műemléki kórházépület, amely ma kulturális központ és mint egy múzeum látogatható is. 


Itt halt meg Gaudí 1926-ban miután elütötte egy villamos. Bár akkor a villamosok csak 10 km/óra sebességgel mentek, olyan súlyos ütés érte (egy bordája és a jobb lába tört el, valamint belső vérzése is volt), hogy három nap múlva belehalt a sérüléseibe.

Gaudit a szegényeknek fenntartott kórteremben helyezték el. Akkoriban Gaudí nemigen ügyelt az öltözetére, iratok nem voltak nála, így senki sem ismerte fel. A csavargónak tűnő sérültet a taxisofőrök nem akarták elvinni a kórházba. Később ezért a városi tanács meg is bírságolta őket.

Gaudít a Sagrada Família kriptájában temették el. 









Comments

Popular posts from this blog

Vezetett séta a Grácia negyedben

Séta a Gótikus negyedben.